- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Oddano hołd poległym podczas Operacji Dukielsko-Preszowskiej
W 75 rocznicę jednej z najkrwawszych górskich bitew II wojny światowej, zwanej operacją dukielsko-karpacką, oddano hołd poległym.
Obchody rozpoczęły się 5 października br. w Dukli na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 roku. Gości powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Wzięli w nich udział: duchowni kościoła rzymsko-katolickiego, grecko-katolickiego i prawosławnego, kombatanci z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, a także przedstawiciele dyplomacji, władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wojska, policji, straży pożarnej, mieszkańcy gminy. Uroczystość rozpoczęto wysłuchaniem hymnów państwowych Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski w wykonaniu Orkiestry Wojskowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Po modlitwie za poległych, która rozpoczął w języku polskim gwardian i kustosz Sanktuarium św. Jana z Dukli o. Tacjan Mróz, w języku czeskim przedstawicielka cerkwi czeskiej Jana Svardova, w języku ukraińskim ks. bp. Michaił Kołtun reprezentujący ks. arcybiskup metropolitę przemysko-warszawskiego Eugeniusza Popowicza przedstawiciele władz i organizacji zabierali głos.
W imieniu Rady Powiatu Krośnieńskiego i starosty krośnieńskiego głos zabrał starosta krośnieński Jan Pelczar, który przypomniał o walkach toczonych na ziemi dukielskiej w 1944 roku. W imieniu organizacji słowackich Pavol Sečkár przedstawiciel Rady Związku Antyfaszystowskich Bojowników. Po wysłuchaniu Apelu Pamięci przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem Żołnierza. W imieniu gminy Dukla wieńce złożyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg i przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Mariusz Folcik. W godzinach popołudniowych dalsze rocznicowe uroczystości odbyły się w Nowosielcach. Dzień później, 6 października, uroczyste obchody operacji karpacko – dukielskiej odbyły się na granicy polsko-słowackiej w Barwinku, a później na Słowacji. W uroczystości w Svidniku uczestniczyła delegacja z gminy Dukla z burmistrzem Andrzejem Bytnarem na czele.
Krystyna Boczar-Różewicz