- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
41 lat temu
16 października 41 lat temu konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów wybrało spośród 111 uczestniczących w nim kardynałów, kardynała Karola Wojtyłę na papieża, który przyjął imię Jan Paweł II. Obrady konklawe są absolutnie tajne, zaś kardynałów obowiązuje tajemnica, niemniej wedle miarodajnych opinii metropolita krakowski został wybrany w ósmym głosowaniu, przytłaczającą większością 99 głosów (spośród 111 wszystkich uczestników konklawe). Jan Paweł II pasterzował na Stolicy Piotrowej 26 lat aż do swojej śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Sześć lat później został beatyfikowany, a w 2015 w kwietniu ogłoszony świętym.
Święty Jan Paweł II odwiedził Duklę jako namiestnik Kościoła Katolickiego w dniach 9-10 czerwca 1997 roku, aby kanonizować naszego rodaka św. Jana z Dukli. W dukielskim klasztorze OO. Bernardynów spędził noc z 9 na 10 czerwca, gdzie specjalnie dla Niego przygotowano apartament. 10 czerwca w Krośnie kanonizował naszego rodaka. Apartament w bernardyńskim klasztorze w Dukli pozostał – można go zobaczyć. Dukla miała to szczęście, że Karol Wojtyła przebywał tu kilkakrotnie. Był miłośnikiem gór i pojawiał się kilka razy w Beskidzie Niskim ze studentami, odwiedzając Pustelnię św. Jana z Dukli (wtedy jeszcze błogosławionego), gdzie zostawił wpis. Warto ten wpis zobaczyć jest w kościółku na Pustelni św. Jana z Dukli.
Dukla pamięta o największym Polaku, który ją odwiedził. Co roku obchodzony jest Dukielski Dzień Jana Pawła II, który ustanowiła Rada Miejska w Dukli 2 lipca 2005 roku. Rokrocznie w rocznicę śmierci 2 kwietnia odbywa się spotkanie i odprawiana jest Msza św. na szczycie góry Cergowej.
kbr