85. rocznica wybuchu II wojny światowej i bohaterskiej śmierci porucznika Rajmunda Świętochowskiego

3 września 2024 roku w Barwinku mszą św. za ojczyznę i porucznika Rajmunda Świętochowskiego, odprawioną przez proboszcza parafii w Tylawie Janusza Zagula, rozpoczęła się uroczystość 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ks. proboszcz wygłosił piękne kazanie nawiązujące do tragicznej śmierci porucznika Rajmunda Świętochowskiego i
o. Maksymiliana Kolbe również Rajmunda.

W uroczystościach wzięli udział: burmistrz Dukli Krystyna Andruch, zastępca burmistrza Bohdan Gocz, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Paweł Kuffner, poczet sztandarowy Koła nr 1 Emerytów i Rencistów Straży Granicznej w Przemyślu, w skład którego weszli: Cezary Okoczuk, Michał Głocki i Zdzisław Welszyng, przedstawiciele Straży Granicznej z Placówki w Sanoku: mjr SG Robert Gawryś i kpt. SG Roman Blama, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tylawie Elżbieta Kluk, sołtys Barwinka Józef Magnuszewski, główny organizator uroczystości, mieszkańcy Barwinka.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik przed Domem Ludowym, gdzie burmistrz Krystyna Andruch i zastępca Bohdan Gocz złożyli wiązankę kwiatów, a przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kufner, przedstawiciele Straży Granicznej z Sanoka, sołtys Józef Magnuszewski i p. Maria Kwaśniowska postawili znicze oddając hołd tym którzy w tamten czas zginęli. Asystę honorową przy pomniku pełniły uczennice ze SP w Tylawie: Lena Magnuszewska i Maja Posadzka. Po uroczystości goście zostali zaproszeni na wojskową grochówkę do Domu Ludowego.

Pani Maria Kwaśniowska opiekuje się pomnikiem pamięci żołnierzom WOP i SG od 2011 roku. Za co została odznaczona przez przedstawicieli Koła Emerytów i Rencistów SG w Przemyślu Medalem 15. lecia Koła.

Porucznik Rajmund Świętochowski, dowódca I plutonu 1. Kompanii w batalionie KOP Dukla został zastrzelony przez Słowaków 2 września 1939 roku, kiedy udał się na przejście graniczne w Barwinku, aby porozmawiać ze słowackimi strażnikami granicznymi i przekazać prasę. Miał zaledwie 27 lat.

Więcej zdjęć w galerii

2024-09-06